Yazılım Lisanslama Hizmetleri

Lisanslama konusunda Uzman bir ekiple size uygun lisanslama modelini belirlemek, ayrıca satın almış olduğunuz lisanslar ile ilgili danışmanlık hizmetlerini vermektedir. Microsoft Lisanslama işlemleri sırasında ihtiyaçlarınıza yönelik OLV (Sahip olma) , OVS ( Kiralama) , Enterprise, Select seçeneklerinden birini tercih etme aşamasında Lisanslama Kadromuz sizinle birlikte çalışmaktadır. Özellikle Microsoft Ürünlerinin Kurumsal Lisanslamaları konusunda Microsoft SAM (Software Asset Manager) gereksinimlerini yerine getirmiş sertifikalı bir Yazılım Lisanslama ekibi ile aşağıdaki konularda hizmet vermektedir.

  • Doğru Lisanslama modelinin belirlenmesi
  • Ücretsiz olarak eksik lisans envanteri çıkarılması
  • Eksik lisans maliyetinizin sunulması
  • Oluşturulan lisans envanterinizin takip edilip uygun zamanlarda yenilenmesi
  • Uygulanan modelde kullanılan ürünlerin bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri

Herhangi bir yazılım ürününü bilgisayarınızda kullanma hakkına sahip olduğunuzu gösteren belgeye lisans denir.

Yazılımın kullanılacağı her bilgisayar için ayrı bir lisans gerekmektedir!

Microsoft Lisanslama Modelleri 3 temel tipte ayrılabilir:

OEM Lisans:
oemlisans• Bilgisayar üreten firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla birlikte, önceden yüklenmesi için sunulmaktadır.
• OEM Lisansı sadece yüklü olduğu bilgisayara ait bir lisanstır, bu nedenle her yeni bilgisayar ile birlikte ayrı OEM lisansı alınmalı; yanda örneği bulunan Orijinallik Sertifikası etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.
• Kişiye ya da kuruluşa ait olmayan OEM lisansı, üzerinde bulunduğu makineden, bir başka makineye aktarılamaz; lisans ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurur.
  
Kutu Lisans:
kutulisans• Perakende olarak, teknoloji marketlerinde satılan ve kutu ürünler içinden çıkan lisanstır.
• Aynı lisans birden fazla bilgisayar için kullanılamaz. Ürün, kurulumu yapabileceğiniz bir CD ile beraber gelir.
  
Open Lisans: Toplu Lisanslama Programlarından Firmaya Özel
openlisans• Lisanslanacak bilgisayar sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modeldir.
• En az 5 adet lisansla OPEN lisanslama yapılabilir (Örneğin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir).
• OPEN Lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilir; böylelikle hem maliyet düşürülürken, hem de lisans yönetimine harcanan zamandan tasarruf edilir.
• OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait olan) bir belgedir; istenirse, uygulamanın firmaya ait bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenmesine olanak tanır.
• Windows bilgisayar işletim sistemi lisansına özel olmak üzere, Open Lisansı ile sadece Yükseltme Sürümü edinilebilir. Eğer bilgisayarda lisanslı bir Windows yazılımı yok ise, bilgisayarı lisanslamak için GGK lisansı satın alınmalıdır.
  
GGK (Get Genuine Kit)
 Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı bulunmayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün sayesinde son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebilirler. Aynı şekilde toplu şekilde alım yapmak isteyen şirket kullanıcıları da GGA Anlaşması (Get Genuine Agreement) imzalayarak tek bir CD ile kurulum yapabilirler.
  
Office Ready Programı
 Sadece Office yazılımına özel olarak, yeni bir uygulama ile satın alınan bilgisayarlara, Office yazılımının (Word, Excel, Powerpoint, Outlook with Business Contact manager, Publisher ve Access yazılımlarını içeren paket) deneme sürümü yüklenmektedir. Bu uygulama, kullanıcılara Office 2007 yazılımını 60 gün için deneme olanağı verir. Deneme süresinin sonunda kullanıcı, satın almak istediği Office sürümü için bir Medyasız Lisans Kiti (MLK) satın alarak mevcut deneme sürümünü gerçek lisansa çevirerek, Office yazılımını en uygun fiyata satın almış olur. Bilgisayarı, satın aldığı tarihten 90 gün sonra Office edinmek isteyen bir kullanıcı, bu tarihten sonra Kutu ya da Open lisasını tercih etmek durumundadır.
Doğam WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim ?