Bilgi Güvenliği Çözümleri

Bilgisayar güvenliği, günümüz bilişim dünyasının en önemli sorunu haline gelmiştir. Virüsler, trojanlar, spamlar, saldırılar hızla artmaktadır. İnternetin yaygınlaşması ile bu zararlı uygulamalar ve networkun iş dışında başka amaçlarla kullanılması çok yaygınlaşmıştır. Bu nedenle Antivirus Gateway (internet çıkış kapısında virus ve zararlı programları tarama) teknolojisi tüm büyük networkler için zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde bu zararlı uygulamaların verdiği zarar (sistemlerin kapalı olması, şifrelerin ve bilgilerin çalınması, zaman kaybı gibi) AV Gateway’e verilen paraların kat kat üstündedir.

Ayrıca yine büyük networkler için dışarıdan gelen saldırıları engelleyebilmek için Saldırı Tesbit ve Engelleme Sistemleri gerekli hale gelmiştir.  Kullanıcıların iş dışında başka şeylerle uğraşmalarını engellemek ve zararlı programcıklar içeren web sayfalarını önlemek için ise Web Filtreleme sistemlerine ihtiyaç vardır. Yine network trafiği ve kullanıcı zamanını oldukça çalan bir diğer sorun spam maillerdir. Bunları da engelleyen Anti Spam teknolojileri hızla gelişmektedir.

Günümüzde farklı farklı marka ve teknolojide çözümler bulunmaktadır. Ancak sektör genel olarak tüm tehditleri engelleyen bütünleşik cihazlara yönelmektedir. Bu amaçla birçok marka tüm tehditleri tek cihazda engelleyebilen “Bütünleşik Güvenlik Sistemleri” (UTM) ürünler çıkartmaya başlamıştır. Bu sayede hem merkezi ve kolay kontrol sağlanmakta hem de lisans maliyetleri farklı teknolojileri parça parça almaya göre daha ucuz olmaktadır.

Anti virus, Anti Spam, Web Filtreleme, IPS gibi güncelleme gerektiren bu tür sistemleri satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de yıllık güncelleme ücretidir. Herbir ürün ayrı ayrı güncellendiğinde güncelleme ücreti çok fazla olmaktadır.

Ürün tek merkezden bir çok sıkıntıyı engelleyerek network performansının artmasını, network personelinin başka işlere vakit ayırabilmesini, personelinin iş dışında başka şeylerle uğraşmasının engellenmesini sağlayacağından ödenen ücretlerin kat kat fazlasını kısa sürede çıkartacaktır.

 

Hızla değişen ve gelişen internet tehdit şekilleri, güvenlik duvarı (firewall) ürünlerinin de gelişerek, çok daha özellikli ve yetenekli hale gelmesine neden olmuştur. Yeni nesil güvenlik sistemleri artık tüm ana güvenlik fonksiyonlarını üzerlerine alarak tek başlarına tam bir koruma görevi görmektedirler. Klasik firewall cihazlarının yerini alan, firewall UTM (Unified Threat Management) ya da Türkçe değişiyle birleşik tehdit yönetim sistemleri, virüs tehditleri, IPS (Saldırı Tespit ve Koruma), CFS (İçerik Filitreleme) gibi özellikler, UTM sistemlerin özelliklerinden yalnızca bazılarıdır.

Fortigate in lisansi kullanici bazinda olmadigindan kullanici sayisi arttikca fortigate ile diger cozumler arasindaki fiyat farki artmaktadir. Örneğin bir müşterimizde web filitreleme servisinin yillik update ucreti fortigate in tum servislerinin update ucretine denk gelmektedir.
Ayrıca önerilen cihazın aşağıdaki ek avantajları bulunmaktadır:

FIREWALL: Cihaz ile internet çıkışı ve internetten geliş ile ilgili tüm izinler ayarlanabilir.
VPN : dışarıdan (mesela evden internete başlanarak) iç networke şifeli bir network kanalı ile ulaşılabilir.
IM FILTERING: Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları belli kullanıcılar için izin verilebilir veya yasaklanabilir.
P2P FILTERING: Kullanıcılar arası veri alışverişini sağlayan, trafiği boğan ve zararlı içeriklerin de yayılmasına neden olan P2P uygulamalarını (Kazaa, Skype, bitTorrent, eDonkey, Gnutella vb.) kişi bazlı kısıtlayabilir veya komple engelleyebilir.
TRAFFIC SHAPING: işle ilgili uygulamalara ağda öncelik verilerek, Messenger gibi çok gerekli olmayan uygulamalara düşük bant genişliği ayrılabilir.

Cihazın genel özellikleri aşağıdaki şekildedir:
Antivirus:
Gelen ve giden mail eklentilerini, tüm ftp ve http trafiğini (web tabanlı mailler dahil) web performansını düşürmeden tarar. Antivirus getaway gelen virus ve wormları networke girmeden önce kestiğinden zarar verebilecek durumları önceden önlemiş olur. Fortinetin dünya çapındaki antivirus ekibi çıkan virusleri en hızlı şekilde takip eder ve müşterilerine gerçek zamanlı update imkanı sunar. Bu sayede belirli zaman peryotları ile değil virus çıktığı anda update yapılmış olur.

Firewall:
Güçlü içerik denetleme firewallu belgelenmiş, maximum performanslı ve ölçülebilir bir ürün sunar. Policy bazlı kural yazma ile tek bir kuralda birçok kontrol saglar. Tek bir kuralda kaynağı, hedefi ve kullandğı servisi belirtilmiş paket nat, traffic shaping, loglama Autentication (Active directory, local, lap, radius) ve protection profile uygulanabilir. Protection profile sayesinde kurala uyan paketlere antivirüs taraması, antispam taraması, wel fitering, ips/ids ve im/p2p kontrolu yapılabilir.

Intrusion Detection:
Uyarı tabanlı 1300 den fazla bilinen saldırı barındıran özelleştirilebilir veritabana sahiptir.Fortigate host tabanlı antivirus programlarından kaçan saldırıları durdurur. Antivirus güncellemelerinde olduğu gibi saldırı imzaları güncellemeleri de fortiprotect update network ile gerçekleştirilir. Bu sayede yeni saldırı çıkar çıkmaz update yapılır güncellem süresinin dolması beklenmez.

VPN:
Günümüzün en populer ve güvenli VPN türlerini destekler. Ipsec, PPTP, L2TP, based ve SSL VPN esnek bir şekilde yapılmaktadır. VPN ‘i 2 lokasyonumuz arasında yapabildiğimiz gibi dışardan dial-up kullanıcılarıda güvenli bir şekilde VPN yapabilmektedir. Gelen VPN paketlerin protection profile uygulama bildiğinden, ips, antivirus, proxy serverlarımızı kullanacak olanlar için url fintering gibi denetlemeler uygulanarak tam koruma sağlanmış olunur.

AntiSpam:
Blaclist website ve domain tabanlı, kelime taraması (her kullanıcı için ayrı configure edilebilirlik) ve dinamik puanlama sistemi ile güçlü ve doğru sonuç alınmaktadır.

Traffic Shaping:
Traffic Shaping ile network trafiği, paket sınıfı, kuyruk disiplini vs kriterlere göre kısıtlama yapılabilir. Böylece kendi iş önceliğimize göre trafiği şekillendirebiliriz. Ftp ve web hızını düşürüp SQL bağlantılarının performansı garanti altına alınabilir. Bunu policy bazlı yapabildiğimizden ZAMAN ve kişi bazında düzenleme yapılabilir.

Web Filtering:
15 milyondan fazla domain ve milyarlarca web sayfası ile url filitrelemek tam bir kontrol sağlar. 56 kategoride filitreleme imkanı sunmaktadır. Ayrıca kelime ve blac-list oluşturma imkanımızla da filitreleme yapılabilir.

Hight Availability:
Birden fazla cihaz bir arada çalıştırılarak hem yük paylaşımı hem yedekleme sağlanabilmektedir. Bir cihazın devre dışı kalması durumda diğer cihaz 3 sn gibi bir sürede Hiçbir oturumu kaybetmeden devreye girmektedir.

IM/p2p:
Chat araçlarının en populerleri olan aim, icq, msn ve yahoo paylaşım proğramlarında bitTorrent, eDonkey, gnutella, kazaa, skype, winNY proğramlarının logon, file transfer (dosya boyutu belirtilebilir) blok audio kontrolleri yapılabilmektedir. Ayrıca standart portlar dışında çalışan benzer proğramlar da kontrol edilebilir. Bu proğramlar aracılığı ile gelen paketler protection da belirtilen virus vb. taramalardan geçirilebilir. Yasaklanan proğramları kullanan kullanıcıların listesi gelmektedir. Bu listeden istenilen kullanıcılara izin verilebilir. Bunun terside geçerlidir.

AĞ ÖZELLİKLERİ

Birden fazla internet (WAN) bağlantısı desteği
PPPoE desteği
DHCP Client/Server desteği
Kural tabanlı önlendirme (Policy-Based Routing)
Dinamik Yönlendirme (Dynamic Routing; RIP v1 & v2, OSPF, BGP, & Multicast)
Çoklu Bölge desteği (Multi-Zone)
Bölgeler arası yönlendirme (Route Between Zones)
VLAN kar arası yönlendirme
ANTIVIRUS/WORM TESBİT ve ENGELLEME (ICSA Sertifikalı)
HTTP, SMTP, POP3, IMAP, FTP, IM ve Encrypted VPN’de virus tarayabilme
Güncellemeleri oluşunca merkezden gönderme (Push Update)
Karantinaya alma
Dosya büyüklüğüne göre engelleme
Dosya tipine göre engelleme

YÖNETİM
Console Interface (RS-232)
WebUI (HTTP/HTTPS Web Arabirimi)
Telnet
Multi-language Support
Komut Satırı Yönetim Arabirimi (Command Line Interface)
Secure Command Shell (SSH)
Merkezi Yönetim Desteği (FortiManager System)

ERİŞİM
Rol Tabanlı Yönetim
Farklı Yönetici yetki ve seviyeleri
TFTP ve Web ile güncelleyebilme
Sistem Yazılımını Fabrika ayarlarına alabilme
FortiManager cihazı ile merkezden erişebilme

KULLANICI YETKİLENDİRME
İç kullacılar
Windows Active Directory (AD) Desteği
External RADIUS/LDAP Database Desteği
IP/MAC Address Eşleştirebilme
Xauth over RADIUS for IPSEC VPN
RSA SecurID

FIREWALL (ICSA Sertifikalı)
NAT, PAT, Transparent (Bridge)
Routing Mode (RIP v1 & v2, OSPF, BGP, & Multicast)
Policy-Based NAT
Virtual Domains (NAT/Transparent mode)
VLAN Tagging (802.1Q)
User Group-Based Authentication
SIP/H.323 NAT Traversal
WINS Desteği
Özelleştirilebilir Kurallar

VPN (ICSA Sertifikalı)
PPTP, IPSec, ve SSL
Dedicated Tunnels
Şifreleme (DES, 3DES, AES)
SHA-1/MD5 Kimlik Doğrulama
PPTP, L2TP, VPN geçiş desteği
Hub ve Spoke VPN Desteği
IKE Certificate Authentication
IPSec NAT Traversal
Dead Peer Detection
RSA SecurID Support

WEB İÇERİK FILTRELEME
URL/Keyword/Phrase Engelleme
URL Hariç Listesi
İçerik Grupları
Java Applet, Cookies, ActiveX Engelleme
FortiGuard Web Filteleme Desteği (56 kategori, 50 milyon web)

DİNAMİK SALDIRI ENGELLEME SİSTEMİ (IPS/IDS) (ICSA Sertifikalı)
2000den fazla saldırıyı engelleyebilme
Ayarlanabilir Dinamik Saldırı İmza Listesi
Saldırı veri tabanını otomatik güncelleme
Davranış tabanlı saldırı tesbiti

ANTISPAM
Online Blacklist/Open Relay Database Server
MIME Header Kontrolü
Kelime filtreleme
IP Adresi KaraListe/İzinliListe
Otomatik güncelleme

LOG/İZLEME
Yerel Log kayıtları
Syslog/WELF sunucuya loglama imkanı
Anlık ve geçmiş için grafik rapor desteği
SNMP desteği
Virus ve Saldırılarda email uyarma imkanı
VPN Tunel İzleme
FortiAnalyzer cihazı ile detaylı kayıt ve raporlar

YEDEKLİ CİHAZ KULLANIMI (HIGH AVAILABILITY)
Active-Active, Active-Passive desteği
Stateful Failover (FW and VPN)
HATA tesbit ve uyarı sistemi
Link durumu izleme
Link failover

TRAFİK BİÇİMLENDİRME
Kural tabanlı trafik biçimlendirme
Diffserv Ayarları
Guaranti/Maksimum/öncelikli hız ayarlayabilme

INSTANT MESSENGER – ACCESS KONTROLÜ
AOL-IM
Yahoo
MSN
ICQ

Mükemmel Eçerik Filtreleme

Consolidated

Fortinet UTM çözümü, karmaşık uygulama katmanı ve içerik tabanlı saldırılara karşı akıllı ve gerçek zamanlı network koruması sağlar. Anti-virüs gateway, anti-spyware ve IPS hizmetlerini kapsayan çözüm, farklı tehdit ulaşım noktalarını (threat access point) adresleyerek ve tüm network katmanlarını tarayarak hem dahili hem de harici tehditleri temizler.

Fortinet UTM cihazları, yüksek performanslı, derin paket inceleme (deep packet inspection, DPI) motoru sayesinde, farklı uygulamaları, protokol türlerini ve kapsamlı imza (signature) veritabandaki dosyaları tarayarak doğrudan güvenlik geçidinde koruma sağlar. Fortinet VPN client çözümleri ile yerel (local), uzaktan ve mobil network servisleri erişim yönetimi yapılabilmektedir. Fortinet içerik güvenliği (content security) ile web filtreleme yapılarak yüksek düzeyde network güvenliği sağlanır. Tamamı tümleşik bir yapı içerisinde olan Fortinet internet güvenlik sistemleri bir kutu çözümü olarak tek bir cihaz üzerinde bu işlevleri yerine getirmektedir. VPN tüm TZ ve PRO seri güvenlik cihazlarıyla entegredir. Tüm cihazlar web tabanlı arabirim kullanım kolaylığı sağlar.

Fortinet, aktif tehlikelere karşı casus yazılımlar (spyware), solucanlar, truva atları ve yazılım savunmasızlıklarına, örneğin önbellek taşmaları, arka kapı kullanıcılarına ve öteki zararlı kodlara karşı güvelik önlemi sunar.

Ekonomik Çözüm

Anti virus, Anti Spam, Web Filtreleme, IPS gibi güncelleme gerektiren bu tür sistemleri satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de yıllık güncelleme ücretidir. Herbir ürün ayrı ayrı güncellendiğinde güncelleme ücreti çok fazla olmaktadır.
Ürün tek merkezden bir çok sıkıntıyı engelleyerek network performansının artmasını, network personelinin başka işlere vakit ayırabilmesini, personelinin iş dışında başka şeylerle uğraşmasının engellenmesini sağlayacağından ödenen ücretlerin kat kat fazlasını kısa sürede çıkartacaktır.
Fortigate in lisansi kullanici bazinda olmadigindan kullanici sayisi arttikca fortigate ile diger cozumler arasindaki fiyat farki artmaktadir. Örneğin bir müşterimizde web filitreleme servisinin yillik update ucreti fortigate in tum servislerinin update ucretine denk gelmektedir.

Doğam WhatsApp
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhaba, 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim ?